Zpráva o činnosti ŠD ve školním roce 2021 - 2022

 

V novém školním roce došlo k několika změnám ve školní družině. Od 1. 9. 2021 máme nově zřízená dvě oddělení, kdy 1. oddělení je přizpůsobeno potřebách žáků prvního a druhého ročníku. Je tam celkem zapsáno 18 dětí a obýváme místnost 1. ročníku. Vychovatelkou je Jana Klecová.

Nové 2. oddělení navštěvuje 22 žáků třetího, čtvrtého a pátého ročníku, kteří využívají prostory 2.ročníku. Toto oddělení vede Kristýna Hrubešová s pedagogickou asistentkou Olgou Dvořáčkovou.

Pod vedením vychovatelek a asistentky děti společně tvoří, hrají si, poslouchají četbu a chodí na vycházky do přírody. Toto střídání aktivit dětem vyhovuje a jsou ve družině spokojené.

 

V měsíci září jsme se sešli odpočinutí po letních prázdninách. Mohli jsme si užívat hezkého počasí, proto jsme hodně chodili k řece. Máme svoje oblíbené místo v Ostrovech, kam chodíme opravdu moc rádi. Za hodně velkého tepla se děti brouzdaly ve vodě, staví hráze z kamenů. Protože se stávalo, že nám do druhého dne hráz někdo zničil, děti vymýšlely různé způsoby, jak si pomoci bez kamenů, které někdo naházel do řeky. Pravda je, že to vymyslely dokonale. Z blízkého lesa společnými silami přitáhly kmen stromu, který jsme přeložili přes vodu. Děti se potom v sedu a pomocí ručkování dostaly na ostrůvek. To bylo radosti!

Při pobytu u školy děti objevily kouzlo vybíjené v různých podobách. Při každé volné chvilce děti hrály a zapojily se i prvňáčci.

 

V říjnu jsme sbírali kaštany, které jsme potom odevzdali paní Diblíkové pro zvířátka v lese. Nadále jsme využívali hezkého počasí na pobyt venku a hry u školy.
Ve třídě jsme vyráběli podzimníčky – panáčky ze sklenic a podzimních plodů. V rámci výtvarných činností děti tvořily na podzimní téma.
Na čtrnáct dní se s první a druhou třídou učily dvě slečny praktikantky. V rámci své praxe si zkoušely, jaké to je zaujmout a pobavit děti.
Na konci měsíce proběhly dvoudenní podzimní prázdniny.

 

V měsíci listopadu a prosince děti ze školní družiny malovaly obrázky s podzimní tématikou, vyráběly dekorace z filcu a žinylky a pomalu se začínaly těšit na Vánoce.

druzina5

 

druzina4

Obě oddělení školní družiny začala vyrábět ozdoby na vánoční stromek – papírové hvězdy, barevné baňky, hvězdičky z filcu a andílky z korkových zátek a krajek. Všechny výrobky měly ozdobit vánoční stromek na adventní výstavě, která byla ale bohužel kvůli špatné epidemiologické situaci zrušena. Pokud to počasí dovolilo, chodila obě oddělení ven a užívala si sněhových radovánek.

druzina3

Během adventu se děti pustily do výroby mnoha druhů vánočních přání a dekorací – vyzkoušely si origami skládačky, tiskání silikonovými raznicemi, malování voskem a další výtvarné techniky.

druzina2

Poslední týden děti ozdobily stromeček a čekaly na příchod Ježíška. Ten přinesl do obou oddělení spoustu krásných dárků – nových her, stavebnic i sad pro kreativní tvoření.

 

V měsíci lednu a únoru jsme se po lyžařském výcviku pustili do výroby různých obrázků se zimní tématikou a děti vyzkoušely další výtvarné techniky.

zima1

Počasí bohužel příliš nepřálo zimním radovánkám, proto jsme čas věnovali spíše hraní deskových a karetních her, společnému čtení, stavění z Lega a také tvoření z materiálů, které nám do školní družiny nadělil Ježíšek. Děti si oblíbily zejména výrobu zažehlovacích obrázků z korálků.

 zima2

 


Březen ve školní družině byl ve znamení příprav na zápis dětí do první třídy. Obě oddělení vyrobila spoustu krásných dárků pro budoucí prvňáčky – medaile, odznáčky, přívěsky na klíče a filcové ozdoby.

  druzina6

Pak děti začaly tvořit obrázky s jarní tématikou. Pustily se do výroby velikonočních přáníček a velikonoční výzdoby na chodbu školy.

druzina7

Děti velmi bavilo zhotovování květináčových zápichů z barevných papírů a žinylky.

druzina8

Děti z malého oddělení pekly a zdobily velikonoční perníčky.

druzina9

Vzhledem k přestavbě hřiště u školy tráví obě oddělení více času vycházkami do přírody či pobytem v parčíku u řeky.

 

Po vánočních prázdninách jsme se sešli v plném počtu.

Děti se těšily na nové hračky a hry, kde jsme postupně objevovali nová pravidla.

Stále tvoříme něco nového, třeba papouška v kleci, kočku z papírových tácků a teď už sněženky a bledule.

Přestože nám zima nepřeje, snažíme se chodit co nejvíce na čerstvý vzduch.

Minulý týden (od 17. do 21.2.2020)  proběhla soutěž O zlatý ananas. Děti měly za úkol vyrobit z papíru a ozdobit co nejoriginálnější hrníček.

Povedla se nám výstava krásných výrobků.

Děvčata a dokonce i kluci zkouší navlékat korálky a tvoří náramky pro své blízké a moc se jim daří.

 

20191010 135723 1

 

20191121 070804

Do svých řad přivítáme nové prvňáčky, se kterými se dobře známe již ze školky.

Pokud nám bude počasí přát, budeme využívat herních prvků kolem budovy školy, naučíme se nové hry a hlavně zapojíme nové žáčky do kolektivu ŠD.

S podzimem budeme vyrábět výrobky s podzimní tematikou, určitě využijeme přírodniny. Nezapomeneme na sběr kaštanů, který děti mají rády a ještě je k užitku pro zvířata.

Od listopadu se budeme připravovat na Vánoce, bude tu opět adventní výstava a určitě si něco dobrého upečeme. 

V průběhu celého školního roku se naučíme péct jednoduché cukroví a možná i moučník.

Procvičíme si ruční práce na drobných výrobcích se zimní, jarní i letní tematikou.

Na počasí bude záležet, jestli nám umožní hrátky se sněhem a v létě s vodou.

Určitě budeme sportovat, hrát fotbal, běhat, házet a nebo si jen tak hrát.

Důležité je, aby se děti cítily ve školní družině dobře a rády tam chodily.

V září jsme se seznamovali s novými žáky a učili je, jak to u nás ve školní družině chodí. Děti se brzy naučily spoustu nových her jak v místnosti, tak venku. Také si osvojily pravidla nových stolních her, které si pak s chutí hrály.

Celý podzim jsme využívali hezkého počasí a snažili se být co nejvíce venku.

Pozorovali jsme příchod podzimu, ochutnávali ovoce, dokonce jsme si vyrobili jednoduchý ovocný salát. Děti také sbíraly přírodniny, hlavně kaštany, které jsme potom předali panu Zavackému pro zvířátka.

Chodili jsme si hrát do přírody, třeba do Ostrov, do lesa, do parku a na dětské hřiště.

Před Vánocemi jsme připravovali adventní výstavu na zámek a společně jsme ozdobili dva vánoční stromečky. S velkým nadšením jsme si upekli linecké cukroví a pečení nás opravdu baví.

Po Vánocích děti nejvíce zajímaly nové hračky a hlavně nové stolní hry.

I na sněhu si děti užily. Využívali jsme zámecký park na sáňkování i bobování a nebo jen tak na hraní ve sněhu.

S příchodem teplejšího počasí jsme využívali okolí školy.

Pokud nám počasí nepřálo, zabavili jsme se ve školní družině. Skoro každý měsíc jsme se snažili upéct si něco dobrého. Děti to moc baví a paní kuchařky vždy ochotně upečou naše výtvory.

A samozřejmě jsme celý rok neustále něco vyráběli. Hodně vyrábíme z papíru, papírových tácků, ruliček, dokonce i z vlny. Děti si tím cvičí jemnou motoriku a ještě je to pro ně velmi zábavné.

Před koncem školního roku jsme se chodili koupat do řeky a děti si to opravdu užily.

 

obrázek1   obrazek2

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola, Potštejn, okres Rychnov nad Kněžnou

Školní 88

517 43 Potštejn

telefon/fax: 494 546 519
mobil: 733 767 755

odhlašování obědů na tel.
778 584 518

e-mail: zs.potstejn@seznam.cz

http://skola.potstejn.cz
IČ: 75015668, DIČ: 253-75015668

517 43 Potštejn